PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=550}

Romeo i Julia

Romeo + Juliet
6,8 142 293
oceny
6,8 10 1 142293
6,7 27
ocen krytyków
Romeo i Julia
powrót do forum filmu Romeo i Julia

Jestem ciekawa co wy myślicie na temat tych krzyży i figur Matki Boskiej w tym filmie. Pojawiały się w prawie każdej scenie, co waszym zdaniem chciał dokładnie przekazać reżyser? Nie uważacie, że to dość intrygujące lub/i kontrowersyjne?

Osobiście uważam, że film jest świetny. Oczywiście na początku czułam się trochę zagubiona i nie wiedziałam co o nim myśleć, ale nie straciłam na marne czasu. Brawa za dobór aktorów. Leo był świetny, właśnie tak wyobrażałam sobie Romeo!

Donna_Piper_Halliwell

Co do tych symboli ... Było ich tam pełno , zresztą , motywy religijne były tu naprawdę wyraźnie pokazane także jeśli chodzi o główną parę - Julia przebrana za anioła , jej krzyżyk na szyi itp . Sam krzyż zastępuje w tytule filmu znak & ... Na pewnej stronie o filmie pisze tak : ,, Chwilami wydaje się, że natłok symboli religijnych służy bohaterom za równoważnik, usprawiedliwienie i bieżące rozgrzeszenie dla równie wielkiej ilości posiadanej broni i zła czynionego (nieświadomie i świadomie) na każdym kroku. " Ale tak dokładnie , nie mam do końca zdania , co chciał przez to powiedzieć Luhrmann ;)

ocenił(a) film na 10
Luenna

W pierwszej chwili nasunęlo mi się skojarzenie że może ma to związek z okresem powstania tego utworu. jednak Szekspir żył w XVI w. a to renesans i tam już nie myślano głównie o Bogu. Chyba zgodzę się z tym co zacytowala Luenna - może to byl poprostu taki kontrast. Nie wiem co tam po głowie chodziło Bazowi ale to może nawet dobrze bo lubię jak mnie zaskakuje. Wspaniale przedstawil tę historię.

ocenił(a) film na 10
Donna_Piper_Halliwell

a może chodzi tu o pokazanie kultury latynoskiej (akcja dzieje się na Florydzie- natłok Kubańczyków). Latynosi bardzo często eksponują swoje tradycje katolickie. W ich kulturze pełno jest symboli religijnych widocznych w stroju, ozdobach, tatuażach itp.

ocenił(a) film na 10
Donna_Piper_Halliwell

Wszechobecne symbole religijne, a jakże, mają swoją funkcję, i są tutaj tylko... symbolami. Bo świat, w którym żyją nasi bohaterowie jest wyprany z wartości, które się z religią chrześcijańską powszechnie kojarzą, pozostały tylko te znaki. Zwróćcie uwagę, że Tybalt ma matkę Boską na pistolecie – przecież to normalny paradoks ;)

selene_

ujęcia ukazujące krzyże powinny być ocenzurowane.

ocenił(a) film na 10
Rott

Ty tak serio?

Rott

dlaczego tak uważasz Rott? A i dzięki za Wasze odpowiedzi...

Donna_Piper_Halliwell

no poważnie mówię

użytkownik usunięty
Donna_Piper_Halliwell

Miał pokazać, że po tym filmie nawet modlitwa nie pomoże.

Donna_Piper_Halliwell

Pokazują po prostu, że Julia jest bardzo religijna. Jedni mają na ścianach bohaterów filmów czy gier, a ona to - co kto lubi, wolno jej i już.Zresztą ważna rolę w tym filmie/sztuce pełni ksiądz, który pomaga zakochanym.

ocenił(a) film na 9
Donna_Piper_Halliwell

To znak hipokryzji: tak jak mafiosi sycylijscy palą świeczkę po każdym udanym zamachu, tak i tu - w perwersyjnym, pełnym przemocy piekle, krzyż ma sankcjonować kolejne zbrodnie, wynaturzenia, zło.

ocenił(a) film na 9
asa9552

Tak, dokładnie. Ja pochodzę ze świętokrzyskiego, w latach 60-tych ubiegłego wieku w sąsiedniej miejscowości grasowała rodzina seryjnych morderców, którzy przed "wyprawami na łowy" odprawiali rytuały modlitewne przed zrobionym w domu ołtarzykiem... Więc zdarza się nie tylko w filmach :)

ocenił(a) film na 9
Donna_Piper_Halliwell

Ja nie uważam by coś było w tym dziwnego. Historia odbywa się we Włoszech i chyba każdy wie że tam mają fioła na punkcie symboli religijnych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones