Ewan McGregor

Ewan Gordon McGregor

8,3
68 951 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Ewan McGregor

Mógłby mi ktoś wreszcie powiedziec jak wymawia się jego imię? Bo każdy mówi inaczej prosze was o odpowiedź jak najszybciej, bo to okropne ze nie wiem jak mówi się imię mojego ulubionego aktora
a przy okazji zapraszam na bloga www.dido-ewan.blog.onet.pl

Mona

Ewan wymawia się jako Jułin - nie żaden Jułan czy Jułen. You-in (Jułin lub trochę bardziej z 'y' czyli Jułyn" na 100% bo słyszałam jak sam to mówił.

Mona

Ewan wymawia się jako Jułin - nie żaden Jułan czy Jułen. You-in (Jułin lub trochę bardziej z 'y' czyli Jułyn" na 100% bo słyszałam jak sam to mówił.

May_morning

em. z tego co wiem toto jest jułan.
widzialam parę wywiadów i kulis filmów z nim, gdzie zwracano sie do niego jułan. nie jułin.

oops_error

Ja wiem że Amerykanie bardziej mówią Jułan niż Jułin ale np. w dodatkach do Do diabła z miłością Ewan sam mówi 'hi this is Jułin McGregor (może bardziej Jułyn)". W każdym razie nie jest to wyraźne i takie 'ostre' i, ale coś pośredniego między i oraz y.

May_morning

hm.
nie wiem sama w koncu.
w ciekawostkach tez pisze jułin.
ale ja się już przyzwyczaiłam do Jułan. ^^
i się zapominam.
aleno. chyba rzeczywiście Jułi(y)n

May_morning

A ja na przykład słyszałam jak sam mówił Jułan. Może można i tak i tak?? W zależności od akcentu??? A polakom np. wolno Ewan :)

Dreamerin

Ja jestem za "Jułan". Już jakos tak przyzwyczaiłam się do tej wersji. Jułin to brzmi troszkę jak z japońskiego :) Albo innych azjatyckich języków. Juuu- łin jak okrzyk do ataku karate :))))
Ale na serio - chyba nigdy nie dojdziemy do tego, jak się wymawia. Kwestia akcentu. Amerykanin zrobi to inaczej niz francuz, i na odwrót. Ja zostaje przy Jułanie

Mona

To te "E" na poczatku imienia czyta sie jak "ju"????Troche dziwnie :/

utdkutd

Ja myślałem, że sie mówi Iłan. No bo na e -i a na w - ł

MlodY

Zbitkę EW czyta się jako JU - tak jak np. w wyrazie Jew - ew będzie jako u, a że w imieniu Ewan nic nie stoi przed tym i EW jest jako pierwsze dochodzi do tego jeszcze J i mamy JU. W ogóle jak już pisałam Ewan - imię oznaczające "from a yew tree" czyli że z drzewa cisowego ;) A yew czytamy jako ju, stąd imię pochodzące od tego wyrazu będzie się zaczynało na ju :)

Koniec wykładu :P

May_morning

Zdolniacha :)
:)

May_morning

Zgadzam się z wersją pośrednią pomiędzy "Jułen" i "Jułyn" - ale i tak to zależy kto to wymawia (jakiego jest pochodzenia). Poza tym
sam Ewan też wymawia swoje imię różnie - bo należy pamiętać, że nawet ww wywiadach używa czasem różnych akcentów, a na pewno zmienia je w zależności od filmu, w którym gra. Widziałam niemal wszystkie jego filmy (oprócz dwóch czy trzech krótkometrażowych) i tony wywiadów i trudno powiedzieć, która wersja jest prawdziwa. Podejrzewam, że wersja jego mamy :) którą można usłyszeć w jednym z wywiadów (chyba Elaine C. Smith ale nie jestem teraz pewna - to stary wywiad).

Lubię wersję Jaya Leno :))) i tą z zapowiedzi do audycji, gdzie Ewan czyta Czechowa (Book at the bedtime). I wszystkie wersję Ewana, oczywiście!
BTW. Czy wiecie, że Hugh to zanglicyzowana wersja imienia Ewan? te dwa imona znaczą to samo. Ewan to celtyckie imię (dlatego brzmi tak dziwnie) i znaczy tak jak już wspomniano "born of the yew tree":

Ewan — Gaelic Eoghann (YOH-uhn) W staroirlandzkim imię Eogan: "born of the yew tree": eo "yew" + gein "birth" = "born of the yew tree".

Tradycyjne imię klanowe - np. w Clan Campbell i Clan Chattan. Ewen of Locheil, chief of Clan Cameron, był przeciwnikiem Olivera Cromwella. Ewen, Euen, Euan, Ewhen, Owen, zanglicyzowane jak Hugh.

Mona

Mowi sie jułin-you in ja kiedys mowilem iłan.Dziwne ma imie w sensie wymawiania pisowni.

tonysoprano248

moj nauczyciel od angielskiego mowi "jułan makgrege". i chyba tak sie powinno mowic.

digital8

Zawsze skłaniałam się do "Jułan" i teraz może wreszcie będe mogła tak mówic ze spokojnym sercem, że mu jego imienia nie przeręcam :)

tunia

jeszcze jedno. sprawdzalem przed chwilą transkrypcje i juz jestem pewien, ze powinno sie mowic "Jułan"

digital8

Poligloci :).
A tak poza tym, to sama często się nad tym zastanwaiałam.

Mona

W zwiatunie Stay lektor mowi cos pomiedzy Jułyn a Jułen

Mona

Obejrzałam doadtki o kręceniu "Dużej ryby" i wszyscy mówili o nim per "Jułan" :)

tunia

Proponuję wystosować do niego list z zapytaniem o ten jakże frapujący fakt :) Niech napisze, jak sam mówi o sobie i problem z głowy :)
xD

Dreamerin

Nawet gdyby odpisał, to z listu trudno byłoby usłyszeć prawidłową wymowę ;) - no chyba, że zapis fonetyczny by załączył. A poza tym sam też, o ile dobrze pamiętam kilka razy w życiu wymówił soje imię publicznie, więc trzeba po prostu posłuchać. Ale sprowokowaliście mnie do myślenia!!! Teraz zaczynam się zastanawiać, czy jego mama przypadkiem nie wymówiła jego imienia w jednym z wywiadów - musze sprawdzić. To by była chyba najnardziej poprawna wersja - w końcu to rodzice dali mu to imię i chyba wiedzą, jak je wymówić. Sprawdzę.

zinah

a nie przpadkiem - poprostu Ewan ?
( znów wypaliłam ):)

zinah

A ja ostatnio oglądałam film "Maybe baby" gdzie jeden z bohaterów - jakby nie było Szkot :D i to jeszcze zalatujący mi "Trainspotting" i szkockimi ćpunami ;) miał na imię Ewan i jako, że film był brytyjski zwracano się do niego - Jułin/Jułyn - a więc tak jak wcześniej mówiłam :)

May_morning

OK, sprawdziłam - wersje Ewana i jego mamy nie różnią się zncząco w kwestii imienia - brzmi mniej więcej jak cos pomiędzy 'you-one' i 'jułen' - bardziej 'jułan' (opieram się na wypowiedzi Carol McGregor w Elaine C. Smith Show i na wypowiedzi Ewana w transmisji z Londynu na okazję japońskiej premiery "The Island"). Inna sprawa z nazwiskiem - mama wymawia 'r' w McGregor naprawdę twardo, natomiast Ewan wymawia zdecydowanie bardziej miekko. Czy to załatwia sprawę czy mam spradzać dalej, ortodoksyjni poszukiwacze 'jedynie poprawnej wersji'???

To jak wymawia się to imię w różnych filmach też nic nie znaczy, bo każdy wymawia swoje imię tak jak sobie chce - nie sugerując się 'oficjalną wersją'. Poza tym każda osoba poza zainteresowaną wymawia to imię inaczej - patrz wymowa osób przeprowadzających wywiady z Ewanem (mi podoba się wersja Jaya Leno i osoby, która zapowidała w BBC Radio Ewana czytajacego opowiadania Czechowa - kwestia gustu).

Mam niejasne wrażenie, że ta dyskusja prowadzi donikąd...

zinah

No i pięknie, sprawa wyjasniona :D W zwiastunie Stay lektor mowi tak jak ty napisalas :D loL

użytkownik usunięty
Mona

jułan według mnie
http://www.youtube.com/watch?v=U7UjyAVQivc&feature=related ten w długich włosach to on XD

Mona

Czas to rozstrzygnąć raz i na zawsze; i to naukowo! Ha! ;D

Ewan McGregor w Międzynarodowym alfabecie fonetycznym (IPA) wygląda tak:

/ˌjuːən məˈɡreɡə(r)/

Łopatologicznie:
JU-ŁEN ME-GRE-GE (GB)
albo
JU-ŁEN ME-GRE-GR (USA)

Uwagi:
- Przed 'g' nie wymawia się 'k.' (Wg angielskojęzycznych ludzi to
niemożliwe. :P)
- Królowa Anglii nie wymówiłaby tego /r/ na końcu, za to prezydent USA
już tak.
- To odwrócone 'e' to tak zwana 'shwa', najczęściej występująca głoska w
angielskim. Pojawia się ona w nieakcentowanych sylabach; czasem całkiem
zanika (z lenistwa ;D).
Shwa może brzmieć trochę jak inne samogłoski - w zalezności od
kontekstu. (Stąd całe zamieszanie.) To, co się nie zmienia: shwa jest
krótkim i bardzo rozluźnionym dźwiękiem. Wymawia się go w nastepujący
sposób:
* wsadzamy palec między zęby (bo taka przerwa jest nam potrzebna) ;P
* rozluźniamy mięśnie twarzy jak tylko się da
* mówimy coś w rodzaju krótkiego e

A teraz, listen & repeat:

:)

http://inogolo.com/audio/Ewan_4288.mp3
http://inogolo.com/audio/McGregor_4289.mp3

http://www.forvo.com/word/ewan_mcgregor/

BaWy

P.S. Szkoci wymawiają 'r' prawe jak my - twardo; natomiast sam Ewan
publicznie stara się używać wzorcowej wymowy brytyjskiej (RP), więc jego
'r' jest miękkie albo całkiem zanika, m.in. na końcu wyrazów.

Przykłady z http://www.youtube.com/watch?v=U7UjyAVQivc&feature=related :
pa(r)t
hai(r)
wo(r)ld
highlande(r)s

Różnie mu to wychodzi i chyba w tym cały urok. ;)

***

Ewan McGregor uczy jak Szkoci wymawiają 'McGregor':
(0:34) http://www.youtube.com/watch?v=5Z7MHZG-EDc
(każdemu Polakowi poszłoby lepiej niż tej gulgoczącej kobiecie ;P)

Mona

,,Jułan''-tez jestem za ta wersja.Pytalam szefa-Szkota i mi odpowiedzial w ten sposob.Pozdrawiam wszystkich fanow i fanki Ewana :*

Nasturcja81

ja jestem za Ewan. ewan przez e oraz w. [ewan]

maggie_

a nie Iłan ?? gdzie wyście wyczytali jakiegoś Jułana, co to za imię wogóle? Jest z Wlk. Brytanii więc powinno być Iłan..

użytkownik usunięty
Pauleta

jak oglądałam raklamę jego filmu chyba na tvn to mówili Iłen

To do nich podobne. Porażka. XP

Mówi się /ˌjuːən/.

Pauleta

Gdzie? W słowniku fonetycznym Wellsa, wyd. Longman.

Mówi się /ˌjuːən/. Na serio.

http://inogolo.com/audio/Ewan_4288.mp3

maggie_

Przykro mi ale nie. To nie jest polskie imię. ;P

Mówi się /ˌjuːən/

Tak to brzmi:

http://inogolo.com/audio/Ewan_4288.mp3

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones